Reumatolog

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów zwana jest również artrozą, jest choroba reumatyczną, która dotyka układ ruchu. Jest wynikiem zaburzenia jakości chrząstki stawowej, do zadań której należy amortyzacja ruchów stawu oraz możliwość przesuwania się powierzchni stawowych. Wraz z upływem czasu uszkadzają się także inne struktury t.j. kość znajdująca się pod chrząstką stawową, więzadła, torebka stawowa, ścięgna oraz mięśnie. Skutkiem takiego stanu jest ból oraz sztywność stawu, która prowadzi do zniekształcenie obrysów i ograniczenia ruchomości. Najczęściej zaatakowane tą chorobą zostają kolana, biodra, również kręgosłup, stawy w palcach rąk oraz stóp.

Chorobę zwyrodnieniową stawów dzielimy na:

  • pierwotną, przyczyna jej nie jest znana, a częstotliwość jej występowania związana jest głównie z wiekiem ludzi u których występuje,
  • wtórną, która wywołana jest konkretną przyczyną, t .j. uraz, zakażenie, inna choroba stawów do których należy reumatoidalne zapalenie stawów, czy nagromadzenie złogów wapnia, lub też wrodzonymi zaburzeniami czy nieprawidłowościami w budowie i innymi chorobami t.j. cukrzyca, nadczynność przytarczyc. Choroba swoim zasięgiem obejmuje tkanki stawu prowadząc do jej rozmiękania, owrzodzeń, ubytków chrząstki stawowej, włókienkowatości, stwardnienia oraz zagęszczenia w tkance kostnej, również do tworzenia osteofitów oraz pseudotorbieli.

Proces chorobowy może być wywołany rożnymi czynnikami, t.j. późny wiek, czynniki etniczne, genetyczne, nieprawidłowość w biomechanice stawu, nadwaga, płeć żeńska, aktywność fizyczna, masa kości oraz poziom hormonów. Narażone są coraz częściej młode osoby, jest to 4% u osób w wieku od 18 do 24 lat, w grupie wiekowej od 75 do79 lat chorobę zwyrodnieniowa dotyczy 85% ludzi. Artroza jest chorobą reumatyczną uznaną za chorobę cywilizacyjną w związku ze zwiększaniem się liczby zachorowań, które spowodowane jest wzrostem urazów stawów, przeciążeniami stawów, występuje ona u ludzi, którzy uprawiają sport, wydłużenie życia oraz stosowanie leków, które zaburzają ukrwienie w kostnych elementach stawów.

Etapy choroby:

  • ból występujący najpierw przy wysiłku, potem także w spoczynku,
  • ograniczenie ruchu w stawie,
  • obrzęki i trzeszczenie stawu, wysięk oraz stan zapalny,
  • zniekształcenie stawu, które widoczne jest gołym okiem.

Powyższe objawy wraz ze zdjęciami radiologicznymi, które wykonane są w dwóch płaszczyznach są wystarczające do rozpoznania artrozy. Czasami konieczne jest dodatkowe badanie t.j. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, artroskopia lub scyntygrafia izotopowa.

Z związku z tym, że nieznane są czynniki powodujące pierwotną artrozę, leczenie polega na zwalczaniu występujących objawów choroby, czyli bólu. We wtórnej natomiast duże znaczenie ma postępowanie profilaktyczne minimalizujące ryzyko występowania zmian zwyrodnieniowych i zmniejszenie tempa ich rozwoju.

Wrodzone zaburzenia budowy i funkcji stawu szczególnie u dzieci lub uszkodzenia pourazowe leczy się operacyjne. Podstawowym zalecaniem dla chorych jest zwalczenie nadwagi, zaburzeń metabolicznych i rozwagę przy przyjmowaniu leków sterydowych.

Podstawa leczenia objawowego to stosowanie leków przeciwbólowych, hamujących odczyn zapalny i zmniejszający napięcie mięśni.

Katalog stron internetowych

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz