Reumatolog

Co gorsze – nadmiernie suche, czy wilgotne dłonie?

admin 17 sierpnia 2015 Bez kategorii Brak komentarzy

Raczej pytanie retoryczne – chyba nawet sto procent pytanych wybierze to pierwsze, choć i nadmiernie suche dłonie bywają czymś kłopotliwym. Suchą dłoń śmiało można podawać nie wywołując niemiłego wrażenia. Nie jest natomiast przyjemnym uczuciem kiedy ktoś nam podaje dłoń i ta okazuje się spocona. A już wyrabiamy sobie nierzadko określone zdanie na temat kogoś kto ma ustawicznie mokre dłonie. Czasem taką osobę niektórzy określają jako wręcz oślizłą. Choć nie zawsze mamy świadomość tego jak wiele może być przyczyn nadmiernej potliwości. Tu często wiele do powiedzenia może mieć zarówno dermatolog, jaki i kardiolog z psychologiem.

Dużą rolę w wypadku nadmiernej potliwości odgrywa czynnik genetyczny, jeśli tak jest o nadmierne pocenie się występuje już w dzieciństwie. Niestety taka osoba, mając świadomość swojego problemu, nierzadko izoluje się od grupy, zwłaszcza, kiedy poceniu się towarzyszy nieprzyjemny zapach.

Kolejnym czynnikiem może być stres i dotyczy to nie tylko dłoni, ale w nie mniejszym stopniu twarzy – bywa, że osobom nie lubiącym wystąpień publicznych pot spływa po twarzy dużymi kroplami. Wilgotne dłonie miewają nierzadko osoby z problemami sercowymi, na przykład z krążeniem. Dotyczy to też cukrzyków, osób z nowotworami i nadczynnością tarczycy.

Na szczęście pojawia się coraz więcej środków niwelujących w różnym stopniu nadmierne pocenie się. Oczywiście w aspekcie przykrego zapachu najlepsze są antyperspiranty, choćby z zawartością talku. Różnego rodzaju wody oraz środki doustne. Coraz częściej osoby z nadmierną potliwością decydują się na wstrzykiwanie botoksu. Ta metoda nadmierną potliwość może zlikwidować nawet na kilka miesięcy. Propagatorzy tej metody twierdzą, że nie wywołuje ona skutków ubocznych. Wstrzykiwanie wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym.

Z drugiej strony jest grupa osób, zwłaszcza pań, które narzekają na zbytnią suchość swoich dłoni, tym bardziej, że na ogół mają świadomość tego, że sucha skóra szybciej się starzeje.

W tym wypadku na szczęście nie są niezbędne sposoby inwazyjne, ale systematyczna pielęgnacja dłoni. Do tego służą gównie kremy i żele nawilżające, które należy stosować w różnych sytuacjach, choćby po ręcznym praniu lub przed snem. Warto pamiętać o środkach zapobiegających wysuszaniu skóry rąk, choćby o zakładaniu rękawiczek podczas prac domowych.

Rzecz jasna i w takich wypadkach wiele kobiet stosuje domowe sposoby, na przykład kąpiele w siemieniu lnianym, peeling z kawy lub maseczki z twarożków.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz