Reumatolog

Ćwiczenia w chorobach reumatycznych

admin 24 września 2012 Rehabilitacja Brak komentarzy

Osoby cierpiące na choroby reumatyczne wiedzą, że niećwiczone stawy stają się sztywne i coraz bardziej zniszczone. Ruch jest jedną z najczęściej zalecanych terapii przy tego typu dolegliwościach. Ćwiczenia są zalecanym uzupełnieniem podjętego leczenia farmakologicznego. W przypadku zaawansowania choroby jest to podstawowa metodą leczenia. Wszelki ruch, który chory zapewnia swoim stawom, zapobiega ich sztywnieniu. Ma to również korzystny wpływ na chrząstkę stawową, skutecznie działa przeciw zanikaniu mięśni, które potrzebne są do utrzymania ruchu w stawie,  zmniejszają one również ból w stawach oraz napięcie mięśniowe.

Zwykle rozpoczęcie treningu związane jest z koniecznością pokonania bólu, nie można jednak zniechęcać się i koniecznie podjąć to działanie. Czasami na początku tego rodzaju leczenia niezbędne jest stosowanie preparatów przeciwzapalnym a także przeciwbólowych oraz przeciwdziałających obrzękom. U chorych cierpiących na choroby reumatyczne zaleca się ruch w wodzie lub ćwiczenia izometryczne, które powodują napinanie mięśni bez konieczności ich rozciągania. Takie rehabilitacja może  być wykonywana pod nadzorem specjalisty lub samodzielnie w domu. Aby ułatwić sobie to zadanie możemy do treningu wykorzystać orbitrek do ćwiczeń sprawdź. Jego intensywność i  rodzaj jest zależny od tego w jakim stopniu zaawansowana jest choroba a wybór odpowiednio dobranych ćwiczeń najlepiej poprzedzić wizytą u terapeuty. Nie możemy jednak nadmiernie obciążać stawy.

stepper choroby reumatyczne

W przypadku, kiedy choroba jest bardziej zaawansowana należy zrezygnować m.in. z biegania oraz skoków itp. Do rehabilitacji w domu możemy wykorzystać urządzenia do których należy m.in. stepper skrętny tutaj. Bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna. Jeśli trudno jest nam się zmobilizować możemy zacząć zajęcia w większej grupie, która będzie dla nas motywacją do działania. Mogą to być zajęcia na zewnątrz np. nordic walking, wędrówka górska, bieg, walking itp. Z innej formy treningu możemy skorzystać w specjalnych miejsca w których znajdują się urządzeń do ćwiczeń t.j. stepper, czy bieżnie na których możemy ustawić preferowaną intensywność i dzięki nim utrzymać nasze stawy w ruchu. Początek ćwiczeń zawsze powinien być poprzedzony rozciągnięciem ciała, mięśni i stawów. Powinny one rozpoczynać się powoli, gdyż na początku mogą być odczuwane drobne dolegliwości.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz