Reumatolog

Dna moczanowa

admin 1 kwietnia 2012 Choroby reumatyczne Brak komentarzy

Wiele osób cierpi na różnego rodzaju choroby reumatyczne którymi najczęściej są zapalenie kości oraz stawów (osteoartropatia), RZS (zwane reumatoidalnym zapaleniem stawów) i choroby związanymi z tym schorzeniami t.j. fibromialgia, dna moczanowa, toczeń, zapalenie łuszczycowe, zesztywnienie stawów.

Najczęstsze objawy stanów zapalnych stawów:

  • ból
  • opuchlizna
  • zesztywnienie
  • deformacja
  • zmniejszona zdolność poruszania

Wszystkie te zburzenia prowadzą do zmniejszenia ruchomości stawów, kolan, nadgarstków, łokci, palców rąk oraz nóg, bioder, barków, karku i stawów znajdujących się pomiędzy kręgami.

W przypadku bólu stawów powinniśmy zgłosić się do lekarza aby przeprowadzić odpowiednie badania. Znanych jest wiele chorób reumatycznych które mają podobny przebieg i objawy jednak stosuje się inne metody leczenia. Jeżeli budzi nas podczas snu nagły oraz ostry ból w stawach, zauważyliśmy obrzęk w jego okolicy i pojawienie uczucia gorąca może okazać się że przyczyna bólu jest zupełnie inna. Lekarz powinien zlecić wykonanie badania krwi oraz moczu.

Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego może być przyczyną zachorowania na dnę moczanową znaną również pod nazwą artretyzm, podagra lub skaza moczanowa. Znana jest od dawnych czasów (pierwsze opisy pojawiły się już w starożytności). Choroba związana jest z układem przemiany materii, zaburzony jest metabolizm kwasu moczowego. Podczas choroby znajdujący się w naszym organizmie kwas moczowy zmienia się i występuje w formie kryształków odkładając się w nadmiernych ilościach w szczególności w stawach oraz tkankach wokół kości. Charakterystycznymi objawami są guzki dnawe, które pojawiają się w stawach, ścięgnach lub w małżowinie usznej.

Wyróżnia się podział na dnę moczanową pierwotną oraz wtórną. Charakterystyczną cechą dny pierwotnej jest wytwarzanie w nadmiernej ilości kwasu moczowego który pochodzi z pożywienia i zaburzeniami w jego wydalaniu przez nerki. Ataki pojawiają się zazwyczaj z sytuacji stosowania złej diety, która bogata jest w mięsa, alkohol oraz wysiłek fizyczny w nadmiernych ilościach. Dnę wtórną powodują nowotwory, białaczka, chemioterapia albo leczenie napromieniowaniem oraz cytostatykami i polega na gromadzeniu się kwasu moczowego w nadmiernej ilości i zaburzeniami w wydalaniu. Zaburzenia takie mogą doprowadzić do przewlekłej choroby nerek lub cukrzycy.

Odnotowuje się, że na dnę moczanową w większości przypadków chorują mężczyźni i zazwyczaj pojawia się u nich po 40 roku życia, natomiast u kobiet jest najczęściej związana jest z menopauzą oraz zmianami jaki pojawiają się w gospodarce hormonalnej.
Dzięki szybkiemu postępowi medycyny możliwe jest prawie całkowite wyeliminowanie dny moczanowej przede wszystkim przez przestrzeganie diety. Każdy z objawów artretyzmu powinien być jak najszybciej zgłoszony lekarzowi. Choroba zazwyczaj przez bardzo długi czas wyniszcza nasz organizm w sposób bezobjawowy. Napady chorobowy pojawiają się zwykle rano trwają przez około trzy tygodnie i ustępują samoczynnie. Stawy objęte atakiem są zaczerwienione, występuje obrzęk a skóra jest napięta oraz błyszcząca. W miarę upływu czasu ataki pojawiają się coraz częściej i dotyczą większej ilości stawów, aż dochodzi do ogólnoustrojowego stanu zapalnego.

Leczenie opiera się w głównej mierze na odpowiednio skonstruowanej indywidualnej diecie, przygotowanej przez specjalistę i musi zawierać małe ilości związków purynowych. Podczas leczenia należy unikać spożywania warzyw, tłuszczy oraz mięsa, jak również potraw pieczonych, duszonych i smażonych, kawy i nadmiernej ilości herbaty. Produktami nie zawierającymi puryn są mleko, sery, ryż i owoce. Ważne jest również regularne spożywanie posiłków. Odkładanie kwasu moczowego następuje szybciej w czasie snu. Leczenie artretyzmu opiera się także na rehabilitacji zmienionych chorobowo stawów, poprzez operacyjne usuwanie guzów dnawych i leczeniem innych powikłań jakie niesie ze sobą dna moczanowa.
Katalog Sznurkowo

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz