Reumatolog

Dyskopatia

Dyskopatia to zmiana chorobowa, która dotyczy krążka międzykręgowego, składająca się z dystrofii dysku, artrozy dysku, kolejnym jej etapem jest fibroza i przepuklina dyskowa, która jest najczęstszą postacią tej choroby. Dyskopatia może dotyczyć odcinka szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego kręgosłupa i jest to choroba reumatyczna.

Typ zwyrodnieniowy dyskopatii może dotykać tkanki łącznej lub miękkiego jądra, które staje się cieńsze i nie spełnia już swojej funkcji jaką jest łagodzenie naprężeń pomiędzy kręgami, które są przez nie rozdzielone. Następstwem tego są nieprawidłowości w stymulacji pierścienia włókiennego, które mogą doprowadzić do jego popękania. Nie podjęte działania w odpowiednim czasie powodują, że dochodzi do starcia dysku co prowadzi do zbliżenia się dwóch kręgów do siebie. Taki stan powoduje zmiany kostne, tworzy się proliferacja tkanki kostnej i objawy artretyczne. Najczęstsza przyczyna przepukliny dyskowej związana jest z czynnikami albo mechanizmami, które wywołane są przez urazy,  zazwyczaj kręgosłupa bądź przez gwałtowne ruchy. Zwykle struktura dysku pozostaje zmieniona znacznie wcześniej poprzez nieprawidłowy rozwój oraz procesy zwyrodnieniowe t.j. dystrofia czy artroza.

Najczęstszym objawem dyskopatii zwyrodnieniowej jest ból. W przypadku przepuklin obraz kliniczny jest inny dla różnych odcinków kręgosłupa. W przepuklinach dotyczących odcinka szyjnego występujące objawy mogą powstawać w sposób stopniowy. Najczęstszymi dolegliwościami są bóle pleców, bóle karku lub kończyn górnych, wraz z towarzyszącymi im parestezjami oraz ograniczeniami ruchu tych części ciała, które dotknięte są urazem. Przepuklina w odcinku piersiowym objawia się zwykle kłującym bólem w klatce piersiowej, który promieniuje wzdłuż żeber. Może powodować kaszel, kichanie oraz ruchy oddechowe. W przepuklinie dyskowej w odcinku lędźwiowym objawy chorobowe zazwyczaj pojawiają się gwałtownie. Zaliczamy do nich intensywne bóle w odcinku lędźwiowym, którym często towarzyszy objaw ischiatyczny, czyli ból umiejscowiony w udzie (jego tylnej części) i zmniejszenie czucia gdzie znajduje się część z uciskanym nerwem. Zwiększenie bólu następuje podczas ataku kaszlu, kichnięcia oraz w czasie poruszania odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa i kończyną dolną, która dotknięta jest urazem.

Diagnostyka dyskopatii polega na scharakteryzowaniu bólu oraz rozwoju choroby, która może doprowadzić również do paraliżu, a także na badaniach specjalistycznych t.j.  radiokulografia, radiografia, scyntygrafia, tomografia komputerowa  oraz rezonans magnetyczny.

Leczenie dyskopatii jak w przypadku innych chorób reumatycznych polega na podawaniu leków przeciwreumatycznych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Skuteczna metodą leczenia może być również fizykoterapia, gorset ortopedyczny, masaż mięśni, terapia radarowa i suche ciepło. W przypadku gdy mamy do czynienia z  przepukliną dyskową można wykonać zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu przepukliny. Daje on zazwyczaj dobre rezultaty.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz