Reumatolog

Osteoporoza

admin 25 lutego 2012 Choroby reumatyczne Brak komentarzy

Osteoporoza jest to choroba związana ze znacznie większym ryzykiem złamań kości szczególnie u osób starszych które cierpią na to schorzenie. W sytuacjach, kiedy szyjka kości udowej często ulega złamaniom może to doprowadzić do niebezpiecznych powikłań lub nawet śmierci.

Tkanka kostna ciągle ulega zmianom, u ludzi masa kostna osiąga max. ok. 25-30 roku życia, następnie jej ilość zaczyna powoli spadać co wiąże się z ubytkiem kości. Ważnym elementem jest dbanie aby szczytowa jej ilość osiągnęła jak najwyższy poziom. Sposobem jest przede wszystkim wszelki ruch oraz aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta, która wzbogacona jest w odpowiednią ilość witaminy D3 jak również wapnia – podstawowego budulca kości.

Najwyższy odsetek osteoporozy odnotowuje się u starszych kobiet. Młodsze kobiety chronią estrogeny, które znajdują się w organizmie, natomiast problemem kobiet starszych jest menopauza, można wówczas stosować terapię hormonalną, ale skutkiem ubocznym może być rak gruczołu piersiowego oraz powikłania zakrzepowo-zatorowe.

Kobiety otyłe w okresie menopauzy są lepiej zabezpieczone przed osteoporozą poprzez posiadaną tkankę tłuszczową (ma wpływ na produkcję estrogenów), niestety otyłość może doprowadzić do cukrzycy, nadciśnienia lub miażdżycy.

RZS zwane reumatoidalnym zapaleniem stawów, powoduje zwiększone ryzyko powstania osteoporozy. Wpływ mogą mieć również glikokortykosteroidy – leki podawane doustnie, stosowane wiele lat mogą przyczyniać się do resorpcji tkanki kostnej, czyli procesu który powoduje rozpuszczanie substancji mineralnych w tkance kostnej. Również nadczynność przytarczyc może powodować przesunięcie wapnia z kości do osocza.

W osteoporozie zaatakowane mogą być prawie wszystkie kości. U chorych najbardziej narażona jest szyjka kości udowej, która często ulega złamaniom a także staw nadgarstkowy (najczęściej złamana zostaje kość łokciowa, promieniowa lub złamania kompresyjne kręgów).

Złamania kości mogą także powstawać w związku z innymi chorobami w głównej mierze są to nowotwory kości, dlatego należy je dokładnie zróżnicować. Ból po złamaniu kości w przypadku nowotworu trwa dłużej niż ból po złamaniu w przypadku osteoporozy. Oprócz osteoporozy oraz nowotworów za złamania odpowiedzialna jest również choroba Pageta w której zmienia się architektoniczna budowa kości.

 

 

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz