Reumatolog

Reumatoidalne zapalenie stawów cz. I

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą reumatyczną, która ma charakter zapalny oraz przewlekły. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, układowa choroba tkanki łącznej. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów bardzo często można spotkać się z dawnymi nazwami takimi jak artretyzm czy gościec przewlekle postępujący. Obecnie nie używa się tych nazw w fachowym słownictwie medycznym, stosuje się natomiast skrót RZS.
Chorobę tę cechuje nieswoiste i symetryczne zapalenie stawów, zmiany pozastawowe oraz powikłania układowe. Zwyczajowo RZS przebiega z okresami remisji oraz zaostrzeń. Konsekwencją choroby jest zniszczenie stawów.

Może dojść do przykurczów, upośledzenia funkcji stawów oraz zniekształcenia. RZS może doprowadzić do niepełnosprawności, a nawet do śmierci.
Zasadniczo można wyróżnić trzy podstawowe typy RZS. Typ I charakteryzuje się łagodnym przebiegiem. W tym przypadku czynnik reumatoidalny występuje rzadko, a organizm poddaje się leczeniu, są duże szanse na remisję choroby. Typ II z kolei charakteryzuje się łagodnym, powolnym postępem choroby. Organizm słabiej reaguje na leki niż w pierwszym przypadku.

W przypadku typu III choroba postępuje szybko pomimo leczenia, a jej przebieg zazwyczaj jest ciężki, z racji tego, że organizm nie reaguje lub bardzo słabo reaguje na podawane środki modyfikujące przebieg choroby, choremu szybko grozi niepełnosprawność.
Reumatoidalne zapalenie stawów to jedna z najczęściej występujących chorób układowych, zapada na nią około 0,5 do 2 proc. mieszkańców USA oraz Europy powyżej 15. roku życia (około 30-50 na 100 000 osób). Każdego roku w Polsce odnotowywanych jest od 8 do nawet 16 tysięcy nowych zachorowań. Obecnie na RZS cierpi około 350 tysięcy Polaków – znacznie częściej kobiety niż mężczyźni. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby pomiędzy 35 a 50 rokiem życia.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz