Reumatolog

Reumatoidalne zapalenie stawów cz. II

Jak już zostało wspomniane w części I, reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą reumatyczną, która ma charakter zapalny oraz przewlekły. Choć naukowcy i lekarze cały czas próbują zgłębić tę chorobę jak najlepiej, aby jak najskuteczniej z nią walczyć, nie są w stanie jednoznacznie określić jej przyczyn. Przyjmuje się jednak, że kilka czynników, takich jak zaburzenia nabytej odpowiedzi immunologicznej, przebyt infekcja wirusowa oraz czynniki genetyczne mogą mieć wpływ na rozwój RZS.
Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą, która dotyka zazwyczaj mniej obciążone stawy takie jak stawy łokci, nadgarstków czy palców. Początkowo proces zapalny dotyczy tak zwanej błony maziowej stawów. Błona ta zaczyna się pogrubiać, pojawia się obrzęk, może wystąpić również przekrwienie. Wszystkie te zmiany widoczne są podczas badania USG. Kolejny etap to wystąpienie nacieków limfocytów oraz komórek plazmatycznych, później zostaje upośledzona ruchomość stawów spowodowana zniekształceniami.

Podczas RZS występuje osteopenia (mineralna gęstość kości staje się niższa niż powinna). Uznawana jest ona często za początek osteoporozy. Dalej pojawia się osteoporoza, głównie okołostawowa. Mięśnie w okolicy zmienionego chorobą stawu zanikają z powodu zmniejszenia zakresu ruchomości stawu.

Pierwsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów nie wydają się szczególnie niepokojące i można je łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, należą do nich bowiem między innymi utrata wagi oraz apetytu, pocenie się, niewielki stan podgorączkowy i ogólne znużenie. Z całą pewnością zaniepokoić i wzbudzić czujność powinny takie objawy jak nadwrażliwość palców na zimno, drętwienie i mrowienie rąk czy zaburzenia ukrwienia palców.

 

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz