Reumatolog

Reumatyzm palindromiczny

admin 15 czerwca 2013 Choroby reumatyczne Brak komentarzy

Reumatyzm palindromiczny zwany także syndromem Hencha-Rosenberga, jest rzadką chorobą należącą do grupy chorób reumatycznych. Objawy to gwałtowne i silne napadowe zapalenie zwykle jednego lub też wielu stawów. Zapalenie ustępuje równie nagle jak się pojawia i nie uszkadza stawów. Choroba ta w równym stopniu dotyka kobiety jak i mężczyzn. Reumatyzm palindromiczny, to choroba autoimmunologiczna polegająca na niszczeniu przez własny układ odpornościowy zdrowych tkanek.Przyczyny występowania tej choroby nie są znane. Zachodzi podejrzenie, że może to być niewykształcone RZS w związku z wykrywaniem przeciwciał anty–CCP oraz antykeratynowych AKA, które znaleźć możemy również w Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów. Choroba ta nie jest jednak chorobą zakaźną.

Objawy zwykle dotyczą zwykle jednego stawu, czasem mogą dotyczyć również wielu stawów jednocześnie. Taki stan może utrzymywać się od kilku nawet do kilkunastu godzin lub dni. Objawy zwykle pojawiają się nagle i tak samo szybko znikają. Taki stan może się powtarzać co kilka dni lub kilka miesięcy. Chociaż choroba zwykle występuje w okresie kilku lat nie powoduje ona trwałego uszkodzenia stawów. Zdarza się, że zapalenie obejmuje również tkanki okołostawowe powodując obrzęk lub mogą wystąpić guzki podskórne. Inne towarzyszące objawy choroby to gorączka, jak również ból stawów ich obrzęk i sztywność.

Nie przeprowadza się żadnych badań na podstawie których można by zdiagnozować chorobę. Rozpoznanie tego schorzenia następuje po wnikliwym zbadaniu historii choroby oraz analizie występujących objawów. Podwyższone OB i obecność białek CRP we krwi mogą wskazywać na stan zapalny, który towarzyszy tej chorobie, nie jest to jednoznaczne ze zdiagnozowaniem reumatyzmu palindromicznego. Leczenie oparte jest na zwalczeniu objawów, stosuje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz