Reumatolog

Torbiel kolanowy

admin 18 października 2014 Choroby reumatyczne Brak komentarzy

Torbiel kolanowy znany również  jako torbiel Bakera, cysta Bakera oraz torbiel dołu podkolanowego jest to coraz częstszy problem zdrowotny występujący u wielu ludzi.Charakteryzuje się nagromadzeniem w dole podkolanowym  płynu i jest skutkiem obrzęku lub przedostania się płynu stawowego pochodzącego z uszkodzenia torebki stawowej w stawie kolanowym ku tyłowi.Jest to nic innego jak woreczek pod kolanem, w którym zbiera się płyn organiczny. Może on powodować bóle reumatyczne: stawowe i kolanowe a niewątpliwie powoduje on dyskomfort osoby, która została dotknięta tym problemem.

Grupa ryzyka, która jest najbardziej narażona na ową przypadłość to osoby, które w znacznym stopniu obciążają kolana a także stawy kolanowe. Obciążenie to może wynikać zarówno z pracy (dotyczy to osób, którzy wykonują prace polegające na dźwiganiu ciężkich rzeczy), bądź też z uprawiania sportu (ciężarowcy, kulturyści, wioślarze, kolarze i inni, którzy w nadmiernym stopniu eksploatują swoje kolana). Problem ten jednak nie powstaje z dnia na dzień.

Współczesna medycyna wychodzi na przeciw problemom osób z taką przypadłością. Z  torbielem kolanowym najlepiej zwrócić się do lekarza reumatologa. Sam zabieg jest dość kosztowny, wykonuje się go jednak bardzo szybko, bezboleśnie i jest on przede wszystkim skuteczny.

Pozbycie się płynu organicznego polega na wbiciu igły, po uprzednim znieczuleniu miejscowym (żelem znieczulającym), do miejsca gdzie znajduje się problem i usunięcia nadmiernej ilości płynu. Zabieg trwa około 20 minut. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, powtarza się go  po 2-3 miesiącach, jeżeli całość płynu nie została usunięta. Ponadto, po zabiegu przez okres minimum 2 tygodni, należy ograniczyć aktywność fizyczną. Po upływie około miesiąca, można wrócić do uprawiania sportu bądź pracy z obciążeniami. Należy jednak na przyszłość bardziej zwracać uwagę na eksploatację kolan i w odpowiedni sposób je zabezpieczać, na przykład opaskami uciskowymi.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz