Reumatolog

Zapalenie wielomięśniowe

admin 24 listopada 2012 Choroby reumatyczne Brak komentarzy

Zapalenie wielomięśniowe w skrócie PM (polymyositis) jest przewlekłym zapaleniem mięśni mające charakter idiopatyczny i nabyty, należące do grupy chorób reumatycznych. Szczególną jego odmianą jest zapalenie skórno-mięśniowe. Choroba poza mięśniami szkieletowymi może dotyczyć serca, płuc, naczyń krwionośnych, przewodu pokarmowego i stawów.

Etiologia tego schorzenia nie jest do końca znana. Znaczący wpływ mają czynniki autoimmunologiczne, zmiany naczyniowe lub zakażenia wirusowe.Nadmierna produkcja autoprzeciwciał oraz limfocytów B powoduje, że na mięśniach chorego pomiędzy włóknami powstają nacieki zapalne. Zapalenie wielomięśniowe jest ciężką chorobą, w sytuacji kiedy schorzenie zaatakuje mięśnie, które odpowiedzialne za oddychanie i mięsień sercowy może doprowadzić do niewydolności oddechowej oraz krążenia. Odpowiednie leczenie (gdy serce oraz płuca są zdrowe) u ok. 80% pacjentów prowadzi do tego, że przeżywają oni ponad10 lat od postawionej diagnozy.

Na świecie na 100 tyś. mieszkańców odnotowuje się ok. 8 przypadków choroby. Szczyt zachorowań występuje u ludzi pomiędzy 30 a 50 roku życia. Tak jak w przypadku wielu z chorób reumatycznych większość zachorowań dotyczy kobiet. U pacjentów mających ponad 55 lat razem z zapaleniem wielomięśniowym zwykle występuje choroba nowotworowa.

PM zwykle daje przewlekłe objawy, które mogą z czasem narastać, może również zaatakować nagle. Choroba objawia się narastającym zmęczeniem, osłabieniem siły mięśni, częstymi przykurczami, również zanikiem mięśni. W przypadku ostrego zapalenia chory zwykle ma gorączkę, może odczuwać bóle mięśni, pojawiają się trudności ze wstawaniem oraz siadaniem. Zapalenie wielomięśniowe rozwijające się w mięśniach oddechowych, gdy stan zapalny obejmie również płuca, powoduje włóknienie płuc a co za tym idzie uszkodzenie pęcherzyków co grozi niewydolnością oddechową. 1/3 pacjentów pojawia się kaszel i narastająca duszność. Zajęcie mięśni podniebienia miękkiego oraz krtani znacznie utrudnia mówienie i przyjmowanie pokarmów. Zaawansowany stan choroby może powodować przykurcze mięśni, ich włóknienie i zanik. Chory odczuwa bóle mięśni i czuje się osłabiony. Pojawić się może niedokrwistość. Zajęcie mięśnia sercowego objawia się przyspieszoną jego akcją prowadząc stopniowo do niewydolności. Objawy stawowe PM to opuchlizna, ból oraz zmniejszenie ruchomości. Choroba zajmuje zwykle stawy w kończynach górnych.

Nie ma skutecznego leku, który zlikwidowałoby objawy i tak jak w pozostałych chorobach reumatycznych leczenie ma charakter objawowy. W fazie zaostrzonej choroby, konieczne jest podawanie dość dużych preparatów kortyzonowych. Jeśli stan nie poprawia się, konieczne jest podawanie leków immunosupresyjnych.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz